Інтерв’ю з гендиректором IDS Ukraine (Моршинська, Аляска) Марком Ткачуком

Торік у червні суд заарештував 100% акцій українських бізнесів групи IDS Ukraine. Причиною стало те, що серед їхніх співвласників є російські бізнесмени Михайло Фрідман та Герман Хан, на яких накладено санкції. Восени Агентство з розшуку та менеджменту активів (АРМА) отримало в управління заарештовані корпоративні права. У лютому 2023 року АРМА оголосило конкурсний відбір управителя для арештованих активів, а 14 квітня обрало оцінювача для них.

розпитало генерального директора групи IDS Ukraine Марка Ткачука про те, що зараз відбувається з компанією, та про ринок, на якому вона працює.

Непростий шлях до націоналізації IDS Ukraine

Днями ви офіційно висловили свою позицію щодо вибору оцінювача корпоративних прав IDS Ukraine. Тобто проти вилучення активів компанії через наявність серед акціонерів людей із громадянством РФ ви вже не заперечуєте?

– Ми ніколи не заперечували необхідність націоналізації російських активів та законні дії держави. Всі наші питання щодо процесу завжди стосуються виключно непідсанкційних акціонерів, права яких було порушено. Ми називаємо війну війною, ми допомагаємо армії, ми за боротьбу з агресором, і ми є законослухняною компанією. Для нас головне – щоб процес націоналізації проходив прозоро, в рамках українського і міжнародного законодавства (частина непідсанкційних акціонерів є громадянами інших країн) і зі збереженням операційної діяльності та вартості компанії.

Що відомо про IDS Ukraine

Компанія – найбільший національний виробник бутильованих вод. До складу групи входить Моршинський завод мінеральних вод «Оскар», Миргородський завод мінеральних вод. Компанія володіє торговими марками «Моршинська», «Миргородська», «Аляска», «Аква Лайф» та ін. Імпортує воду Borjomi.

Один із ваших конкурентів почав називати себе управителем активів IDS. Чи має він на це підстави?

– Ні, це суперечить закону. Для нас це не стало сюрпризом, вочевидь, ми маємо прямий конфлікт інтересів з обраним управителем. Дійсно, переможець конкурсу після його оголошення почав здійснювати дії, які кваліфікуються як недобросовісна конкуренція. І це ще до підписання договору з АРМА про управління, якому має передувати цілий ряд процедурних кроків, зокрема оцінка вартості активів, отримання дозволу АМКУ. Управителем може стати та компанія, з якою буде підписаний договір на управління. Наразі цього не відбулося.

Подібні дії зі сторони конкурента ми категорично засуджуємо та вважаємо такими, що направлені виключно на завдання шкоди нашому бізнесу, вартість якого управитель зобов’язаний примножити. Тобто ще до підписання договору з АРМА управитель вже завдає шкоди активу, який намагається отримати в управління. Як це назвати інакше ніж свідоме знищення конкурента?

На вашу думку, чим може пояснюватися така квапливість конкурента?

– В конкурсній програмі наш конкурент зазначив про намір змінити керівництво нашої компанії та звільнити частину персоналу. Подібні рішення в рамках цього процесу суперечать законодавству України й подібні дії можна класифікувати як рейдерство. Ми вбачаємо у цих та інших подібних намірах бажання знищити нашу компанію для забезпечення розвитку власного бренду. Вони не змогли нас перемогти у чесній боротьбі, тому намагаються це зробити за допомогою незаконних дій, скориставшись моментом, коли Україна, так само як і Європа, не має ще законодавчої бази, яка б дозволила правильно націоналізувати активи російських власників.

50,01% акцій групи IDS Ukraine належать непідсанкційним особам, які не пов’язані з РФ, але арешт накладено і на їхні акції. Ви знаєте, як вони можуть і, можливо, уже захищають свої права?

– Непідсанкційними акціонерами здійснювалися спроби оскаржити арешти та надавалися всі необхідні документи до Офісу генерального прокурора, Мінюсту, Бюро економічної безпеки для підтвердження власності на цей актив. Проте проблема поки не вирішилася. Ми, як менеджмент, та непідсанкційні акціонери розуміємо, що держава не має іншого шляху, щоб зберегти активи громадян РФ, окрім як арештувати все, а вже потім розібратися кому і що належить. Ми навіть готові погодитись з арештом акцій і ТМ задля убезпечення від виведення активів.

Але навіщо потрібно позбавляти непідсанкційних акціонерів ще й можливості управляти цим активом і на це місце призначити конкурента? Саме ці дії викликають найбільше питань і несуть суттєві ризики як для активу, частину якого держава планує конфіскувати у підсанкційних осіб, так і для держави через потенційні позови до міжнародних судів через позбавлення права власності непідсанкційних акціонерів. Також такі дії приводять до зменшення вартості самого активу, що суперечить цілі – продати з вигодою для отримання значних коштів для відбудови України.

Бізнес та ринок, на якому працює IDS Ukraine

Що зараз являє собою бізнес IDS Ukraine?

– Наша компанія є лідером галузі, з відривом у три рази від найближчого конкурента. У 2022 році скоректована EBITDA групи становила 291 млн грн, також ми мали позитивний операційний грошовий потік. Це свідчить про те, що бізнес генерує достатньо коштів для підтримання операційної діяльності.

Під час війни продовжуємо розвивати індустрію: ввели в експлуатацію асептичну лінію, випустили два нових продукти. Маємо стабільний, працюючий бізнес, попри всі труднощі, зростання витрат на логістику та втрату підприємства в окупованій Голій Пристані.

З початком повномасштабного вторгнення ми допомагаємо армії та тим, хто цього найбільше потребує. Співпрацюємо з 200 благодійними організаціями, загальна сума допомоги у 2022 році склала понад 100 млн грн.

Як ви оцінюєте український ринок мінеральних вод станом на квітень 2023 року?

– Конкурентний тиск в категорії зростає. Значною мірою це обумовлено змінами у поведінці споживача, який став більш раціональним та чутливим до ціни. З іншого боку, виробники були змушені скоротити певні позиції та зосередитися на основному асортименті, що також сприяло підвищенню рівня конкуренції.

Відносно співвідношення попиту та пропозиції: якщо раніше в категорії була певна економічна рівновага, то зараз у виробників з’явилися вільні виробничі потужності, і ринок став більш залежним від споживача. Тому виробники змушені стимулювати попит, посилюючи промо-тиск в категорії.

В останній період ціни в категорії мають тенденцію до зростання, що значною мірою обумовлено інфляційними процесами в економіці. В порівнянні з лютим 2022 року середня ціна за літр бутильованої води зросла більше ніж на 40%.

Основними каналами продажів у 2023, як і у 2022, залишаються сучасний роздріб та традиційна торгівля. Спеціальні канали (HoReCa, АЗС, аптеки) поступово, але повільно відновлюються після суттєвого скорочення у 2022 році.

Помилка в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть: Ctrl + Enter

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: