Законопроєкт про трансформацію зеленої енергетики

Учора, 2 травня, Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт №9011-д, спрямований на відновлення та зелену трансформацію енергетичної системи України. Цей проєкт є доопрацьованою профільним комітетом ВР версією законопроєктів №№9011, 9011-1, 9011-2, 9012, 9012 -1 та 9213.

Андрій Герус, голова комітету ВР з питань енергетики та ЖКП, відзначив основні нововведення законопроєкту:

    гарантії походження «зеленої» електроенергії. Це дієвий інструмент, який дозволить уникнути додаткового оподаткування наших товарів при ввезенні до країн ЄС із 2026 року. Такі гарантії підтвердять «зелений» статус української електроенергії, що виробляється з відновлюваних джерел (ВІЕ: сонце, вітер, біомаса, біогаз, ГЕС) та звільнять від ввізного податку вироблені з її використанням товари;
    право (але не обов’язок) виробників «зеленої» електроенергії самостійно (а не через держпідприємство «Гарантований покупець») продавати свою електричну енергію на ринку, а доплату здійснюватиме «Гарпок». Доплата визначається як різниця між «зеленим» тарифом та ринковою ціною (так званий Feed-in-Premium). Таким чином, виробники з ВІЕ матимуть право самостійно працювати на ринку, це збільшить кількість гравців на ринку та покращить конкуренцію;додатковий стимул для розподіленої генерації за споживача – механізм самовиробництва. Вводиться можливість для споживачів встановлювати у себе об’єкти електрогенерації, а невитрачені надлишки електроенергії можна буде відпускати у мережу за вільними ринковими цінами. В результаті підвищиться стійкість енергосистеми завдяки збільшенню кількості установок, що генерують. З 2030 року механізм самовиробництва може додаватися лише «зелена» генерація;збереження стимулів для вітряних електростанцій (ВЕС), малих сонячних (СЕС) до кінця 2023 року та довгострокове збереження стимулів для малих домашніх СЕС. Введення налаштування Net Billing для домогосподарств;право (не обов’язок) об’єктів ВДЕ продавати електроенергію на сусідні підприємства за договірними цінами у періоди аварійних чи планових обмежень в енергосистемі;можливість для інвесторів встановлювати генерацію на території підприємств-споживачів з подальшим постачанням електроенергії для цих підприємств за договірними цінами;можливість «Гарпоку» здійснювати експорт української «зеленої» електроенергії на загальноринкових умовах. За рахунок виручених від експорту коштів частково покриватиметься оплата «зеленого» тарифу. Це допоможе більш ефективно продавати електроенергію під час профіцитів.

Комітет ВР з питань енергетики та ЖКП має протягом 7 днів доопрацювати законопроект з урахуванням поправок та пропозицій та внести його розгляд до парламенту для другого читання.

Контекст. Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) прогнозує, що ВІЕ (сонце, вітер, біопаливо) випередять вугільну генерацію та стануть основним джерелом енергетичних потужностей у світі вже 2025 року.

Структура світового ринку електроенергетики

До 2027 року сонячна енергетика стане найбільшим джерелом енергетичних потужностей, закріпивши за собою статус короля світових ринків електроенергії.

Відновлювані джерела енергії будуть єдиним джерелом генерації електроенергії, частка якого, як очікується, зростатиме, тоді як частки вугілля, природного газу, атомної та нафтової генерації зменшуватимуться.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: